PROTEINY W PIELĘGNACJI MOICH WŁOSÓW – CO I JAK | TOP 10 MASEK I ODŻYWEK Z PROTEINAMI W SKŁADZIE.
Daria

Daria

Autorka wpisu

Proteiny mogą nam pomóc lub wręcz przeciwnie – bardzo zaszkodzić. Warto o tym wiedzieć, bo większość odżywek/masek w drogeriach ma w sobie proteiny. Zdarza się Wam, że po użyciu odżywki włosy są w jeszcze gorszej kondycji, niż przed? To może być wina przeproteinowania.  Oczywiście muszę podkreślić, że proteiny nie są złe i czasem potrafią uratować włosy już po pierwszym użyciu, ale trzeba ich używać z głową. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię kiedy sięgać po produkty na bazie protein i polecę Wam kilka moich ulubionych. Liczę też na Wasze propozycje. Może stworzymy tu taką naszą bazę odżywek/masek proteinowych? 

Kiedyś nie miałam bladego pojęcia o tym co proteiny robią z włosami, a odżywek na ich bazie używałam w zasadzie po każdym myciu. Efekt? Włosy były sztywne, łamliwe, szorstkie, puszące się i suche. Myślałam, że takie już po prostu są i nic z tym nie zrobię. Dopiero wiele lat później dowiedziałam się co to jest PEH czyli równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa. Więcej o tym napisałam tutaj klik. To co prawda bardzo stary post, ale w miarę jasno opisałam tam o co właściwie chodzi. Jeśli to zrozumiecie, będzie Wam łatwiej dbać o włosy i przestaniecie dobierać odżywki/maski po reklamach w tv lub z polecenia koleżanki. 
KIEDY UŻYĆ MASKI/ODŻYWKI Z
PROTEINAMI W SKŁADZIE? 
– gdy włosy są obciążone i trudno uzyskać efekt objętości
– są przyklapnięte u nasady
– strączkują się czyli rozdzielają na drobne pasemka (tak zwane strąki)
– szybko się przetłuszczają
– przestają reagować na stylizację (nie kręcą się)
– są zbyt “lejące” i śliskie w dotyku
– mimo, że nie zaobserwowałyście większego wypadania, to wydaje się ich jakby mniej
 
KIEDY UNIKAĆ MASEK/ODŻYWEK Z
PROTEINAMI W SKŁADZIE?
– gdy włosy są suche
– szorstkie
– puszą się
– elektryzują
– nie mają połysku
PROTEINY W SKŁADACH
Jeśli szukacie odżywki z proteinami, to wypatrujcie tam takich nazw jak Oat Protein, Corn Protein, Keratin, Silk, Milk Protein, Corn Protein, Soy Protein, Colagen, Sericin. Często już w nazwie producent informuje nas, że jest to produkt z proteinami np. w przypadku Biovax Keratyna+Jedwab. Warto jednak sprawdzać skład, bo zdarzyło mi się już kilka razy, że w składzie nie było protein mimo, iż producent trąbił o tym w głównym miejscu na opakowaniu. 
JAK UŻYWAM PRODUKTÓW
PROTEINOWYCH?
W zasadzie stosuję je tylko raz na 2 tygodnie, czasem nawet i rzadziej. Obserwuję swoje włosy i odczytuję ich potrzeby. Jeśli są zbyt suche i szorstkie – to przykładam się do olejowania i stosuję maski emolientowe. Jeśli zaczynają być mocno obciążone i strączkują się – sięgam po proteiny. Już po jednym użyciu widzę, jak moje włosy odzyskują równowagę i to naprawdę fajne, że mogę dzięki tak prostej wiedzy odczytać ich potrzeby. Później znów wracam do produktów emolientowych/humektantowych i tak kółko mojego włosomaniactwa się kręci 🙂 

POLECANE PRODUKTY Z PROTEINAMI W
SKŁADZIE
Trudno znaleźć na rynku odżywki czy maski typowo proteinowe. Większość z nich zawiera domieszki olejów, jednak są w dalszej części składu lub to jakieś śladowe ilości. Na powyższej grafice umieściłam swoich faworytów w tej kategorii, które z łatwością kupicie w drogeriach lub nawet supermarketach. Wszystkie dostępne są też w sklepach internetowych. 
1. Anwen, Proteinowa Orchidea
2. Yope, Mleko owsiane
3. Treseme, Keratin Smooth
4. Ziaja, Kozie Mleko
5. Cafe Mimi, Keratin Hair Mask
6. Nivea, Hair Milk
7. Kallos, Keratin
8. Mila, Latte Mask 
9. Bania Agafii, Maska do włosów jajeczna
10. Biovax, Keratyna+Jedwab 

Dziewczyny, byłoby fajnie, gdybyście w
komentarzu wymieniły swoją ulubioną maskę lub odżywkę proteinową. Może
powstanie tu taka mała baza, do której będziecie mogły sobie raz na jakiś czas
wracać wybierając nowy produkt do wypróbowania?
 

Obserwuj mnie na:
____________________________
Przeczytaj także