HORRORY IDEALNE NA WIECZÓR HALLOWEEN CZYLI LISTA MOICH ULUBIONYCH FILMÓW Z DRESZCZYKIEM.
Picture of Daria

Daria

Autorka wpisu

Czy są tu jakieś miłośniczki horrorów? Korzystając z okazji, że dziś Halloween (którego sama jakoś specjalnie nie obchodzę), postanowiłam wpaść do Was z listą moich ulubionych filmów z dreszczykiem. Być może podobnie jak ja nie wybieracie się nigdzie na imprezę w stylu “zombie”, a zwyczajnie spędzicie wieczór przed telewizorem. Jakie horrory wywarły na mnie największe wrażenie? O tym przeczytacie w dalszej części dzisiejszego wpisu. 

MARTYRS SKAZANI NA STRACH / Martyrs 2008
__________
Chyba żaden film nie wywarł na mnie tak ogromnego wrażenia. To historia pełna krwi, przemocy i wszechobecnego strachu. Opowieść zaczyna się dosyć typowo, jak na horror. Jedną z głównych bohaterek jest Lucy – młoda dziewczyna, która jako dziecko została odnaleziona przy drodze. Była przeraźliwie wychudzona, skatowana i wystraszona. Szybko okazuje się, że Lucy rok wcześniej zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Trafia do sierocińca, gdzie poznaje dziewczynę, która również doświadczyła przemocy. Mija 15 lat i Lucy postanawia wymierzyć sprawiedliwość swoim oprawcom – od tego momentu zaczyna się istna masakra. Uwaga, film ma dosyć sadystyczny, bezkompromisowo brutalny i drastyczny klimat, więc to już cięższy kaliber jeśli chodzi o horrory. Wiele osób, z którym wymieniałam doświadczenia odnośnie tego filmu określają go jako “porąbany” (w tym wstrząsającym sensie).  Myślę, że to film, który ogląda się tylko raz i polecam, jeśli naprawdę lubicie się bać. 
DROGA BEZ POWROTU / Wrong Turn 2003
__________
To film, który zawsze mi się przypomina ilekroć moja samochodowa nawigacja postanawia mnie wyprowadzić w pole. Chris śpieszy się na umówione spotkanie. Postanawia ominąć uliczny korek i skręca w leśną drogę, która ma teoretycznie doprowadzić go do wyznaczonego celu. Niestety pech chciał, że ulega wypadkowi i wjeżdża we wcześniej rozbite auto, którym podróżowało pięcioro młodych ludzi. Wszyscy postanawiają szukać pomocy i jak to się dalej potoczy, musicie zobaczyć same. Film jest momentami zabawny, ale i tak idealnie nadaje się na halloweenowy wieczór. “Wrong turn” ma sześć sequeli i i mimo, że filmy bazują na tym samym motywie, to uważam, że jest to bardzo fajna seria. 
WZGÓRZA MAJĄ OCZY / The Hills Have Eyes 2006
__________
Film w podobnym klimacie i o podobnej fabule, co “Droga bez powrotu”. Tym razem pewna amerykańska rodzina wybiera się z przyczepą kempingową na wycieczkę. Zatrzymują się na stacji benzynowej, tankują swój samochód, a pracownik stacji informuje ich o tym, że mogą skrócić swoją trasę, by dotrzeć do celu. Akcja zaczyna się dopiero wtedy, gdy mają wypadek i zostają unieruchomieni na środku meksykańskiej pustyni. To, co będzie się dalej działo na pewno Was zaskoczy. Film doczekał się drugiej części, którą również warto zobaczyć.  
LŚNIENIE / The Shining 1980
__________
Ekranizacja powieści Stephena Kinga pt. “Jasność”. Jeśli lubicie Jacka Nicolsona, to ten film jest pozycją obowiązkową do obejrzenia. Główny bohater wraz z rodziną przeprowadza się do tajemniczego, górskiego hotelu. Po jakimś czasie jego syn zaczyna ujawniać swoje nadprzyrodzone zdolności i odkrywa, że w budynku mieszkają duchy. Film to klasyka gatunku i myślę, że warto go obejrzeć. 
[REC] / [Rec] 2007
__________
Horror zrealizowany w formie filmu dokumentalnego. Pewna dziennikarka wraz ze swoją ekipą postanawia zrobić materiał o strażakach wzywanych do różnych wypadków. Ekipa towarzyszy im w akcji, w której wszyscy nagle zostają zamknięci w jednym budynku. Tam właśnie zaczynają rozgrywać się przerażające sceny zarejestrowane przez ich kamerę. Film trzyma w napięciu, bo to, co zostanie pokazane z perspektywy jednej kamery sprawia, że widz czuje się jakby sam tam był. 
OSZUKAĆ  PRZEZNACZENIE / Final Destination 2000
__________
Film, który większość horrorowych maniaków dobrze zna. Główny bohater – Alex wybiera się wraz ze swoimi przyjaciółmi na szkolną wycieczkę. Niedługo przed wylotem ma wizję katastrofy samolotu i mówi o tym swoim współtowarzyszom. Namawia ich, aby zrezygnowali z dalszej podróży. Alex wywołuje małą panikę wśród pasażerów, dzięki czemu on wraz ze swoimi przyjaciółmi zostaje usunięty z pokładu. Kilka chwil po starcie następuje wybuch samolotu, a wizje Alexa okazują się prawdziwe. Jednak czy da się oszukać przeznaczenie? Tego dowiecie się z dalszej części filmu. Najbardziej podobała mi się pierwsza część, następne (2,3,4 i 5) nie były już tak ciekawe. Pamiętam, że obejrzałam ten film tuż przed moim wakacyjnym wylotem i to był duży błąd. Podczas turbulencji ciągle widziałam w myślach sceny z “Final Destination” 🙂
FRONTIERE(S) / Frontiere(s) 2007
__________
Akcja rozgrywa się we Francji. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa skrajny prawicowiec, w Paryżu wybuchają zamieszki. Grupa chuliganów opuszcza miasto i szuka schronienia na prowincji. Zatrzymują się na małej farmie, która w niedługim czasie okazuje się piekłem na ziemi. Byłam na tym filmie w kinie i pamiętam, że zrobił na mnie spore wrażenie. 
Jesteście fankami kina grozy? Kiedyś bardzo lubiłam horrory i obejrzałam ich naprawdę mnóstwo. Teraz zdecydowanie bardziej wolę lekkie i poprawiające nastrój komedie romantyczne o których pisałam Wam już TUTAJ klik. 
Koniecznie dajcie znać jakie Wy horrory polecacie i czy oglądałyście filmy o których dziś wspomniałam.
↓Obserwuj bloga, jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi postami ↓

Przeczytaj także